top of page

SİLİKON KALIPLAMA

Silikon kalıplama teknolojisi ile elde edilen modeller, sağlamlığı, yüksek yüzey kalitesi ve ön seri imalat yöntemlerine cevap vermesi bakımından en çok tercih edilen teknolojidir.

Silikon Kalıplama

Slikon Kalıplama Teknolojisi;

 

Silikon kalıplama teknolojisi yönteminde, en ayrıntılı yüzeyler ve ters açılı parçalar kalıplanabilmekte, hızlı ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır ayrıca, Silikon kalıplama teknolojisi, Bir tür dönüşün teknolojisi olan silikon kalıplama sayesinde düşük miktardaki üretimler için pahalı ve uzun süren metal kalıp imalatı yerine, hızlı prototip üretim teknolojilerinde üretilen bir master model kullanılarak daha ucuz ve hızlı bir şekilde plastik parça imal edilebilmektedir. Gerçek ürünlerde kullanılan malzemelere çok yakın özelliklere sahip olan poliüretan malzemeler görsel testler, çarpışma testleri, fonksiyonellik testleri gibi uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yaygın Uygulamaları

 

Silikon kalıplara baskı yapılabilen poliüretan malzemelerin yaygın şekilde kullanıldığı bazı uygulamalar şunlardır:

 1. Görsel uygulamalar için şeffaf modeller ve isteğe bağlı pigmentasyon uygulanarak renklendirilmiş parçalar üretilebilir

 2. Yüksek darbe direnci, fonksiyonellik testleri, gerilme ve bükülme mukavemetine sahip parça üretimleri

 3. Yüksek sıcaklık dirençlerine sahip parça üretimleri

 4. 45 ila 90 shore arası esnek parça üretimleri

 5. Wax mum döküm: Hassas döküm yöntemi ile metal parça elde edilmesi prosesinde ara ürün malzeme işlevi görür. Bir çok durumda ters açı vs.nedeni ile elde edilemeyen geometriler, silikon kalıp yöntemi ile kolaylıkla elde edilebilmektedir.

KULLANIM ALANLARI

 • OTOMOTİV

 • BEYAZ EŞYA

 • SAVUNMA SANAYİ

 • ELEKTRONİK

 • HAVACILIK

 • ENDÜSTRİ

 • MEDİKAL

 • Kalıpçılık

3D Baskı Teknolojileri Proje Uygulaması

Silikon Kalıplama Proje Uygulaması

RİM Kalıplama Proje Uygulaması

Ardıl İşlemler Proje Uygulaması

Örnek Proje  Uygulamalarımız

Hızlı imalat teknolojileri alanında sunduğumuz çözümler ve geçmişte başarıyla sonuçlandırdığımız örnek proje uygularımıza göz atmak için Projelerimiz sayafamızı ziyaret ediniz.

Sayfaya Git
bottom of page